EbaSport Uncategorized Skoda GRAND PRIX MTB 2006 II edycja

Skoda GRAND PRIX MTB 2006 II edycja

kolarstwo

kolarstwoDruga edycja wyścigów kolarzy górskich Skoda Auto Grand Prix MTB 2006 została rozegrana 29 kwietnia w Głuchołazach. Górale już po raz szósty w cyklu Skoda Auto Grand Prix MTB gościli na jednej najbardziej selektywnych tras w naszym kraju. Tegoroczna edycja wyścigów przejdzie do historii jako najcięższa . Kolarzom przyszło się ścigać przy padającym deszczu co spowodowało, że trasa stała się w pewnych odcinkach nieprzejezdna rowerem, nie pomagały nawet specjalnie dobrane opony. Kolarze zmuszeni byli pokonywać je z rowerem na plecach. Błoto powodowało wiele awarii sprzętu, z tego powodu zawodnicy wycofywali się z wyścigu. Nas najbardziej interesowało czy na starcie stanie siedmiokrotny zwycięzca wyścigów zawodnik grupy Wilier Atala Optex Marek Galiński, który w środę 26 kwietnia w Szklarskiej Porębie miał kolizje z samochodem. Marek uczestniczył w piątkowym treningu zapowiadał, że być może stanie na starcie. Dodając na razie czuje się lepiej jadąc rowerem niż chodząc pieszo.

Z uwagi na bezpieczeństwo sędziowie zawodów skrócili trasę wyścigów dla wszystkich kategorii wiekowych. Jako pierwsi do rywalizacji przystąpili kolarze najmłodszej kategorii wiekowej Na starcie wyścigu młodziczek , które miały do pokonania dystans o długości 4, 4 km stanęło 26 zawodniczek. Najszybciej dystans jednej małej i jednej dużej rundy trasy pokonała liderka po pierwszej edycji w Chodzieży Lidia Stefańska z LUKS Biadki, druga była Wiegierka Nikolen Kincses. Na miejscu piątym wyścig ukończyła najlepsza z młodziczek LUKS Sławno Marta Turoboś, która straciła do liderki 2 minuty i 44 sekundy. Na miejscu ósmym finiszowała Olga Wujek, dziewiąta była Justyna Kurman, jako szesnasta wyścig ukończyła Ewa Kamińska. W rywalizacji chłopców od startu zdecydowanie przeważali dwaj kolarze Floty Gdynia Michał Czerkis i Marek Kulas, którzy w takiej kolejności zameldowali się na mecie. Walkę o trzecie miejsce toczyli Michał Patera z Gościęcina i kolarz LKS- u Optex Arlen Rubena Opoczno Krzysztof Ściegliński . Trzecie miejsce wywalczył kolarz z Gościęcina, Krzyśkowi przytrafił się defekt roweru( pękła rama) i zakończył wyścig na czwartym miejscu. Bardzo dobrze radził sobie na tej ciężkiej trasie filigranowy kolarz z LUKS-u Sławno Piotr Błaszczyk, który wywalczył czternaste miejsce na czterdziestu dziewięciu startujących. Dwudziesty trzeci był jego kolega klubowy Szymon Białas, a dwudziesty dziewiąty Adrian Kubiś z Optexu. Najliczniej obsadzoną kategoria wiekową była tym razem kategoria juniorów młodszych na starcie stanęło siedemdziesięciu zawodników.

W pierwszym rzędzie zgodnie ze zdobytymi punktami w pierwszym starcie w Chodzieży stało trzech kolarzy LKS-u Optex Arlen Rubena Opoczno. Tuz po starcie wyścigu i przejechaniu około stu metrów miała miejsce kolarska kraksa, w której uczestniczył kolarz Optexu Damian Barul , który wycofał się z wyścigu, lekarz zawodów nie stwierdził większych obrażeń. Wyścig wygrał faworyt w tej kategorii Marek Konwa z Zielonej Góry, który trasę o długości 11,4 km pokonał w czasie 49 minut i 26 sekund ze średnią prędkością 13,8 km/h. Na miejscu siódmym na mecie zameldował się najlepszy z Opoczyńskich kolarzy Dawid Grzywacz, jako wyścig ukończył Karol Ptaszek, który zaraz po przekroczeniu linii mety został skierowany do lekarza gdyż na jednym ze zjazdów miał niebezpieczny upadek, podczas którego jak się później okazało doznał kilku niegroźnych kolarskich szlifów. Jacek Wojtarek nie zdołał wywalczyć miejsca punktowanego ukończył wyścig na miejscu dwudziestym trzecim. Jeszcze dalsze miejsce zajął kolarz LUKS Sławno Wiktor Rozpędowski. Silnie obsadzony był wyścig dziewcząt juniorek młodszych gdyż na starcie stanęła liczna grupa kolarek zagranicznych na czele z Węgierką Barbarą Benko , która już w roku ubiegłym wygrywała wyścigi w tej kategorii. Właśnie zawodniczka jako pierwsza przekroczyła linie mety po przejechaniu dystansu ponad sześciu kilometrów. Drugie miejsce zajęła liderka Alla Boyko z Ukrainy. Na miejscu trzecim zmagania ukończyła kolarka Optexu Barbara Stanisławiak. Błotnista trasa okazała się za ciężka dla dwóch pozostałych zawodniczek z Opoczna Monika Wdówka była dziesiąta a Agnieszka Rek czternasta. Jedną małą i cztery duże rundy o długości pięciu kilometrów mieli do pokonania kolarze kategorii junior. W tym wyścigu koszulki lidera (Lang Team}bronił kolarz z Opoczna Adrian Działakiewicz .

W tych trudnych warunkach dobrze jechali dwaj kolarze z Ukrainy i wicelider Piotr Brzózka z Silesi Rybnik, kolega Adriana ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Świdnicy, gdzie kolarze trenują pod okiem znanego kiedyś górala i przełajowca Krzysztofa Murdzę. Już na małej rundzie rozjazdowej mocno zaatakowali dwaj szkolni koledzy w pogońi za nimi ruszyli dwaj kolarze z Ukrainy. Po przejechaniu pierwszej rundy na czele jechał Piotr Brzózka, który ostatecznie wygrał wyścig, drugi jechał kolarz z Ukrainy a trzeci Adrian Działakiewicz. Opocznianin jednak szybko wyprzedził rywala i przewagą ponad 40 sekund zajął drugie miejsce. Tracąc tym samym koszulkę lidera, gdyż przy takiej samej ilości punktów zgodnie z regulaminem decyduje wynik z ostatniego wyścigu. Drugi z reprezentantów Optex Rafał Fijałkowski już na pierwszej rundzie miał niebezpieczny upadek i wycofał się z wyścigu, W rywalizacji Elity pań pod nieobecność kolarek Polskiej grupy zawodowej Lotto. Zwyciężyła Magdalena Pyrgies z grupy kolarskiej Sosnowiec. Na starcie do wyścigu Elity mężczyzn na starcie stanął tak jak zapowiadał kolarz grupy Wilier Atala Optex Marek Galiński, za co zebrał gromkie brawa od kibiców. Na starcie pojawił się również drugi zawodnik z teamu Wilier Atala Optex Marcin Karczyński. Marek w przed startowych wywiadach zapewniał, że czuje się dobrze i będzie chciał dojechać do mety, ale nie będzie tego robił za wszelką cenę gdyż jest to początek sezonu i szkoda było by utraty formy jaką wypracował w okresie przygotowawczym. Po starcie Marek nie forsował tempa jechał spokojnie podczas gdy jego rywale walczyli zażarcie na trasie. Od pierwszej rundy na czele jechał Mariusz Kowal z Weturu Katowice, który jest najlepszym zjazdowcem wśród górali, a głuchołaska trasa sprzyjała jego umiejętnością. Początkowo na trzecim miejscu jechał Piotr Wysmyk z LKS u Optex, ale szybko starły mu się klocki hamulcowe i musiał je wymienić w boksie technicznym na nowe co zajęło mu około dwóch minut. W połowie trzeciej rundy z wyścigu wycofał się jadący na dalszej pozycji Marek Galiński. Dobrze zaprezentował się w swoim pierwszym starcie Marcin Karczyński, który wywalczył dziewiąte miejsce. Jako dziesiąty na mecie zameldował się Piotr Wysmyk. Wyścigi w Głuchołazach rozgrywane były w trudnych warunkach, przy padającym deszczu przez cały czas trwania zawodów. Organizatorzy nie zapewnili zawodnikom chodźmy minimum warunków do umycia rowerów, nie wspominając o myciu zawodników. Wielu z kolarzy korzystało z wody z butelek by umyć chociaż twarz z najgorszego błota. Panowie organizatorzy myślcie o kolarzach a nie tylko o logach sponsorów.

Klasyfikacja generalna po rozegraniu drugiej edycji

Elita – mężczyźni
1. Mariusz Kowal – Weltur Katowice 33 pkt.
2. Dariusz Batek – Lotto 29 pkt.
3. Sergiej Rysenko – Ukraina 28 pk.
4. Marek Galiński – Wilier Atala Optex 25 pkt.
9. Piotr Wysmyk – Optex Arlen Rubena 18 pkt.
15. Marcin Karczyński – Wilier Atala Optex 9 pkt.

Juniorzy
1. Piotr Brzózka – Silesia Rybnik 44 pkt.
2. 2. Adrian Działakiewicz Optex Arlen Rubena 44 pkt.
3. Andrey Gumieniuk – Ukraina 28 pkt.
16. Rafał Fijałkowski – Optex Arlen Rubena 7 pkt.

Juniorzy młodsi
1. Marek Konwa – Zielona Góra 50 pkt.
2. Łukasz Osiecki – Ziemia Opolska 38 pkt.
3. Dawid Grzywacz – Optex Arlen Rubena 27 pkt
4. 8. Karol Ptaszek Optex Aarlen Rubena 17 pkt.
12. Damian Barul – Optex Arlen Rubena 12 pkt.

Młodzicy
1. Marek Kulas – Flota Gdynia 33 pkt.
2. Krzysztof Ściegliński Optex Arlen Rubena 33 pkt.
19 Piotr Błaszczyk – LUKS Sławno 6 pkt.
25. Szymon Białas – LUKS Sławno 1 pkt.

Juniorki młodsze
1. Alla Boyko – Ukraina 44 pkt.
2. Barbara Stanisławiak Optex Arlen Rubena 35 pkt.
5. Monika Wdówka – Optex Arlen Rubena 24 pkt.
11. Agnieszka Rek – Optex Arlen Rubena 12 pkt.

Młodziczki
1. Lidia Stefańska LUKS Biadki 50 pkt.
2. Sabina Napieralska – MULKS Szperek 35 pkt.
3. Marta Turoboś – LUKS Sławno 26 pkt.
5. Olga Wujek – LUKS Sławno 22 pkt.
9. Justyna Kurman – LUKS Sławno 17 pkt.
20. Ewelina Fijałkowska – LUKS Sławno 3 pkt.
21. Ewa Kamińska – LUKS Sławno 3 pkt.

W sobotę 6 maja kolarze spotkają się na trasie III edycji Skoda Auto Grand Prix MTB 2006 w Książu koło Wałbrzycha.

Podobne treści