OPTEX

mtb

mtbWspieranie opoczyńskiego kolarstwa OPTEX S.A. rozpoczął w 1991 roku. Początkowo pomoc ta polegała na jednorazowych akcjach promujących firmę przez kolarzy Ludowego Klubu Sportowego „Opocznianka”. Dwa lata później w naszym kraju popularną stała się nowa odmiana kolarstwa, od wielu lat uprawiana w Stanach Zjednoczonych i Europie zachodniej nazywaną tam Moutain Bikes w skrócie MTB, w Polsce po prostu kolarstwo górskie MTB.

W 1994 roku sponsorem kolarstwa górskiego w kraju i Opocznie została opoczyńska firma OPTEX S.A. Podpisując umowy sponsorskie z Polskim Związkiem Kolarskim na sponsorowanie reprezentacji Polski kolarzy górskich oraz z opoczyńskim klubem LKS Opocznianka, zmieniając jednocześnie jego nazwę na LKS Optex S.A. – Scott Opocznianka. Do Opoczna przenieśli się kolarze z Tomaszowskiego klubu Start, którzy w pierwszych mistrzostwach Polski w tej odmianie kolarstwa rozegranych w Krynicy Górskiej wywalczyli cztery medale.

Trener Zbigniew Dziurdź przy pomocy działaczy klubowych, którymi byli wówczas Czesław Kopiński, Szymon Szpoton, Jan Wieruszewski i Mieczysław Ligocki stworzył w Opocznie najlepszy klub kolarski w kraju. Opoczyńscy kolarze stali się żywą reklamą OPTEX- u, ich dobre wyniki zdecydowały, że tworzyli trzon kadry narodowej w kolarstwie górskim. Opocznianie z każdych mistrzostw Polski wracali z medalami w niemal we wszystkich kategoriach wiekowych. Wyniki kolarzy podczas trwającej opieki przez OPTEX S.A. są imponujące, wywalczyli oni w tym czasie 97 medali mistrzostw Polski. Dwaj kolarze tego klubu Marek Galiński i Sławomir Barul byli uczestnikami Igrzysk Olimpijskich w Atlancie. Marek Galiński uczestniczył również w Igrzyskach w Sydney. Juniorka Magdalena Sadłecka wywalczyła srebrny medal Mistrzostw Świata w kolarstwie szosowym oraz tytuł Mistrzyni Europy w kolarstwie górskim MT.

Podobne treści